Aile faktörü meme kanserinde önemli bir risk midir?

meme-kanseri-ankara (4)

Aile faktörü meme kanserinde önemli bir risk oluşturuyor. Kanser gelişme riski eğer aile içerisinde kansere yakalanmış özellikle birinci derece yakınınız var ise artmaktadır. Kişilerin bireysel risk haritalarının çıkarılması gerekir bu nedenle.

Gail meme kanseri risk analizini kullanmaktayız biz kliniğimizde. Buna göre meme kanseri artmış riskini Gail Model’i ≥ %1,7 olması oluşturur. Bu modellere ve meme kanseri gen pozitifliğine göre olası kanser önleyici cerrahi girişimler ve kanser tarama programları yapılmalıdır. Ölüm ile sonuçlanan bir tablo oluşturabilmektedir meme kanseri tedavi edilmediği takdirde. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden korunmak için de gerekmektedir. Obezitenin meme kanseri riskini arttırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak bu nedenle pek çok hastalık için önlem oluşturacaktır.

Meme kanseri gelişimi üzerinde yine sigara ve alkol tüketiminin rol oynadığı gösterilmiştir. 30 yaşından önce doğum yapmak ve çocukların uzun süre emzirilmesi ostorojen bağımlı risk faktörlerini azaltmak için önemlidir. Kanserle olan savaşta en önemli ayaklardan birisi Meme kanserinin farkındalığının artırılması ve evde kendi kendine meme muayenesidir. Meme kanserinin ölümcül etkilerinden kaçınmanın en etkili yolu her kadının 40 yaşından sonra klinik muayene ve mamografik olarak incelenmesidir. Kadınların meme kanseri ile olan savaşında biz cerrahlar her zaman onların yanındayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>