Aile öyküsü meme kanserinde etken mi?

meme-kanseri-ankara (8)

Meme kanseri vakaları korkutuyor görülme sıklığında artış olmasından dolayı. Kadınlarda kanserden ölümlerin 1. sıradaki sebebi olan meme kanseri, Amerika’da en sık karşılaşılan kanser türüdür. Son yıllarda meme kanseri bu nedenle sivil toplum örgütleri tarafından çok ciddiye alınmaktadır.

Bu tablo ülkemizde de kadınlar açısından ürkütücü bir hal almaktadır. Toplumda 100.000 kadından 38’i ülkemizde sağlık bakanlığı verilerine meme kanseri olmaktadır. Ülkemizdeki kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Bu sebeple, meme kanseri farkındalık konusundaki çalışmalar yerel sivil toplum örgütleri tarafından yapılmaktadır.

Aile öyküsü meme kanserinde önemli bir tol oynamaktadır. Bu hastalığa yakalanma riski maalesef ki her kadında mevcut, ne kadar dikkatli olursanız olun. Fakat bir riski minimuma indirmek için zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durabilir, sağlıklı beslenebilir ve düzenli spor yapabilirsiniz. Meme boşaltma ameliyatı (subkutan mastektomi) ve silikon yerleştirmesi genetik meme kanseri geni (BRCA1 ve 2 geni) taşıyan kadınlarda meme kanseri riskini azaltmak için yapılır ve önerilir. Erken tanı ve doğru tedavi şansı nedeniyle korkulması gereken bir hastalık değildir meme kanseri. Hastalığı yenmek gelişen teknoloji ve gelişen cerrahi teknikler nedeniyle çok daha kolaydır. Fakat özellikle kadınlar için bu süreç oldukça meşakkatli ve zorlayıcı olmaktadır.

Biz genellikle meme dokusunu kanserli dokudan kurtardıktan sonra estetik cerrah, yaparak memeyi dikleştirerek eskisinden daha iyi görünür hale getirmek için hastalarımıza onkoplastik cerrahi uyguluyoruz. Çoğunlukla koltuk altı lenf bezlerini sentinel lenf nodu biyopsisi sayesinde almadan operasyonu bitirmekteyiz. Böylece hastaları sonrası kadınların korkulu rüyası olan kol ödeminden korumuş oluyoruz. Hastalığın evresine göre kemoterapi verilmektedir. Hormonoterapi çoğu zaman erken evre kanserlerde verilir, çoğu zaman kemoterapi ihtiyacı olmaz.

Meme kanserinin sadece 40 yaş üzeri kadınlarda, menapoz döneminde görülmediği her yaşta ve hatta erkeklerde de görüle bileceği meme kanseri ile ilgili olarak bilinmesi gereken diğer bir noktadır. Çok daha dikkatli olması gerekenler meme kanseri belirtileri konusunda özellikle aile faktörü olanlardır. Erken tanı için, klinik muayenelerinizi ve kendi kendinize yapacağınız muayeneleri ihmal etmezseniz fırsatınız olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>