Meme biyopsi çeşitleri nelerdir?

meme-kanseri-ankara (4)

Hastalıklı bir dokudan (inflamasyon, kanser..vb) doku örneği alınmasına biyopsi denir. Mikroskop yöntemi alınan doku örneği incelenerek hastalıklar saptanır. Nasıl yapılır meme biyopsisi? birkaç farklı yöntem kullanılarak meme biyopsisi yapılır. İkiye ayrılır iğne ve cerrahi olmak üzere. Doktor karar verir hangi yöntemin kullanılacağına.

Şöyledir meme biyopsisi çeşitleri;

  • Biyopsinin stereotaksi yardımı ile yapılması: özel bir cihaz ile radyoloji masasında yapılır. Tel ile hastada mamografi çekimi sırasında ele gelmeyen kitle işaretlenir ve cerrah sonrasında bu dokuyu çıkarır veya vakum/iğne kullanarak cerrahi yapılmadan biyopsi/biyopsiler alınabilir. Radyolojik olarak tespit edilen lezyonlarda ve genellikle elle muayenede tespit edilemeyen lezyonlarda bu işlem kullanılır.
  • Kalın iğne biyopsisi (Tru- cut biyopsisi): Lokal anestezi yardımıyla bu tip biyopsi için özel üretilmiş iğne yardımı ile memedeki kitleden doku örneği alınmasıdır. Hastanede yatmak gerekmez, ayaktan yatılan bir işlemdir.
  • Cerrahi biyopsi: Genel veya lokal anestezi ile cerrahi biyopsi yapılabilir. Kitlenin bir kısmının çıkarılması (insizyonel) ya da kitlenin tamamının çıkarılması (eksizyonel) olarak cerrahi biyopsi yapılabilir. Günü birlik bir hastane yatışı ile yapılır genelde.
  • İğne biyopsisi, ultrason eşliğinde: Memedeki şüpheli dokudan ultrason kullanılarak iğne ile örnek alınmasıdır.

Biyopsi, meme kanseri tedavisi başlamadan önce yani meme kanseri ameliyatından önce yapılması şarttır. Biz kliniğimizde meme kanseri ve biyopsinin tedavisini başarılı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>