Meme biyopsi çeşitleri nelerdir?

pink-ribbon_3054334b

Meme biyopsi çeşitleri nelerdir? Erken tanı ve tedavi sayesinde hayat kurtaran meme kanseri, tüm dünyada en sık karşılaşılan kanser türüdür. kanser şüphesi bulunan bir dokudan veya kitleden alınan doku örneğine biyopsi denir ki kanser tanısı için yapılan tahliller arasında yer alır. Mikroskop yöntemi ile alınan doku örneği incelenir.

Nasıl yapılır meme biyopsisi? İğneli ve cerrahi diye meme biyopsisi tedavisi (meme biyopsisi ameliyatı) için kullanılan yöntemler ikiye ayrılır. Kitlenin boyutuna ve yerine göre tercih edilecek yöntem değişir. Doktor hangi yöntemin kullanılacağına karar verir.

Şöyledir meme biyopsisi çeşitleri?

  • İğne biyopsisi, ultrason eşliğinde: Ultrason ile şüpheli bölgenin görülmesi halinde yapılır. İlgili yerden otomatik biyopsi iğnesi ile örnek alınır.
  • Kalın iğne biyopsisi (Tru-cat meme biyopsisi): Lokal anestezi ile yapılır kalın iğne biyopsisi. Bu iş için özel üretilmiş iğne ile memedeki kitleden doku örneği alınır.
  • İğne biyopsisi, direkt: Otomatik biyopsi iğnesi ile direk örnek almak eğer doku örneği alınacak olan kitle muayene sırasında ele geliyorsa bu durumda mümkündür.
  • İğne biyopsisi, sterotaksi yardımı ile yapılan; Ele gelmeyen ancak radyolojik olarak görülen kitleler, kitleler mamografi masasında otomatik bir cihazla memeden doku örneği alınır ya da bu alanın tel ile işaretlenmesi sonucu cerrahi olarak çıkarılması sağlanır.
  • Biyopsi, cerrahi: Genel veya lokal anestezi ile yapılabilir cerrahi biyopsi. Biyopsi yapılacak kitlenin tanı amaçlı bir kısmının çıkarılmasına insizyonel biyopsi kitlenin tamamının çıkarılmasına eksizyonel biyopsi denir.

Genelde Memede kitle tedavisi (memede kitle ameliyatı) ile meme biyopsi ameliyatı karıştırılır. Biyopsi ile tanı konulması meme kanseri tedavisi başlamadan yani meme kanseri ameliyatı yapılmadan zorunludur. Biyopsileri biz kliniğimizde kesin sonuç verecek şekilde ve en kısa sürede yapmaktayız. Estetik kaygı güdülerek kesi izi bırakılmadan yada en az olacak şekilde cerrahi biyopsileri yapmaktayız. www.bahadirege.com adresinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>