Meme biyopsisi çeşitleri

breastcancer

Biyopsi, hastalıklı bir dokudan (kanser, inflamasyon,..vb) doku örneği alınmasına denir. Alınan doku örneği, mikroskop yöntemi ile incelenerek hastalıklar saptanır. Meme biyopsisi nasıl yapılır? Meme biyopsisi birkaç farklı yöntem kullanılarak yapılır. Cerrahi ve iğne ile olmak üzereye ikiye ayrılır. Hangi yöntemin kullanılacağına doktor karar verir.

Meme biyopsisi çeşitleri şöyledir;

 Stereotaksi yardımı ile yapılan biyopsisi: Radyoloji masasında özel bir cihaz ile yapılır. Hasta mamografi çekimi sırasında ele gelmeyen kitle tel ile işaretlenir ve sonrasında cerrah bu dokuyu çıkarır veya vakum/iğne kullanılarkta cerrahi yapılmadan biyopsi/biyopsiler alınabilir. Bu işlem genellikle elle muayenede tespit edilemeyen ancak radyolojik olarak tespit edilen lezyonlarda kullanılır.

  • Tru-cut biyopsisi (Kalın iğne biyopsisi): Bu tip biyopsi için özel üretilmiş iğne yardımı ile lokal anestezi yardımıyla memedeki kitleden doku örneği alınmasıdır. Ayaktan yapılan bir işlemdir, hastanede yatmak gerekmez.
  • Cerrahi biyopsi:Cerrahi biyopsi lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Cerrahi biyopsi eksizyonel (kitlenin tamamının çıkarılması) yada insizyonel (kitlenin bir kısmının çıkarılması) olarak yapılabilir. Genelde günü birlik hastane yatışı ile yapılır.
  • Ultrason eşliğinde iğne biyopsisi: Ultrason kullanılarak memedeki şüpheli dokudan iğne ile örnek alınmasıdır.

 

Meme kanseri ameliyatı yapılmadan, yani meme kanseri tedavisi başlamadan önce, biyopsi yapılması şarttır. Biyopsinin ve meme kanserinin tedavisinin biz kliniğimizde hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>