Meme biyopsisi nasıl yapılır?

2012-10-1-BreastCancerAwareness

Tüm dünyada en sık karşılaşılan kanser türü olan meme kanseri, erken tanı ve tedavi sayesinde hayat kurtarıyor. Kanser tanısı için yapılan tahliller arasında yer alan biyopsi, kanser şüphesi bulunan bir kitleden veya dokudan, alınan doku örneğine denir. Alınan doku örneği, mikroskop yöntemi ile incelenir. Meme biyopsisi nasıl yapılır? Meme biyopsisi ameliyatı (meme biyopsisi tedavisi) için kullanılan yöntemler, cerrahi ve iğneli diye ayrılır. Tercih edilecek yöntem, kitlenin yerine ve boyutuna göre değişir. Hangi yöntemin tercih edileceğine, doktor karar verir.

Yapılan meme biyopsisi çeşitleri şöyledir;

  • Ultrason eşliğinde iğne biyopsisi: Şüpheli bölgenin ultrason ile görülmesi halinde yapılır. Otomatik biyopsi iğnesi ile ilgili yerden örnek alınır.
  • Tru-cut meme biyopsisi (Kalın iğne biyopsisi): Kalın iğne biyopsisi lokal anestezi ile yapılır. Memedeki kitleye bu iş için özel üretilmiş iğne ile doku örneği alınır.
  • Direkt iğne biyopsisi: Eğer doku örneği alınacak olan kitle muayene sırasında ele geliyorsa, bu durumda otomatik biyopsi iğnesi ile direk örnek almak mümkündür.
  • Stereotaksi yardımı ile yapılan iğne biyopsisi: Radyolojik olarak görülen ele gelmeyan kitleler mamografi masasında memeden doku örneği otomatik bir cihazla alınır yada tel ile işaretlenerek bu alanın cerrahi olarak çıkarılması sağlanır.
  • Cerrahi biyopsi: Cerrahi biyopsi lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Biyopsi yapılacak kitlenin tamamının çıkarılmasına eksizyonel biyopsi, bir kısmının tanı amaçlı çıkarılmasına insizyonel biyopsi denir.

Meme biyopsisi ameliyatı ile memede kitle ameliyatı (memede kitle tedavisi genelde karıştırılır. Meme kanseri ameliyatı yapılmadan, yani meme kanseri tedavisi başlamadan önce, biyopsi ile tanı konulması zorunludur. Biz kliniğimizde biyopsileri en kısa sürede ve kesin sonuç verecek şekilde yapmaktayız. Cerrahi biyopsiler estetik kaygı güdülerek kesi izi bırakılmadan yada en az olacak şekilde yapmaktayız. Ayrıntılı bilgi için www.bahadirege.com adresinden edine bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>