Meme kanseri erkeklerde görülür mü?

meme-kanseri-ankara (10)

Meme kanseri ölümleri dünyada %10 artmıştır. Tüm dünyada her yıl bu ürkütücü tabloyu en aza indirmek için meme kanseri farkındalık günleri düzenlenmektedir. Hastalığın geç fark edilmiş olması meme kanserinde ölüm oranını yükselten en önemli nedendir.

Korkulması gereken bir hastalık değildir meme kanseri. Tedavi başarılarında gelişen teknolojiler ve her geçen gün artarak yapılan çalışmalar sayesinde büyük gelişmelere imza atılmaktadır. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır meme kanserinde. Hastalığın tanıtılması ve belirtilerini öğrenilmesi ile hastalığa erken tanı konulma imkanını bu yüzden her yıl yapılan farkındalık günleri sağlamaktadır.

Tüm dünyada en sık karşılaşan kanser türleri arasında meme kanseri yer almaktadır. Meme kanseri ülkemizde karşılaşılan kanser vakaları arasında birinci sırayı alırken, Amerika’da ilk sırayı alır. Oldukça yüksek bir rakamdır buda. ,Memenin yapısı hastalık nedeni ile bozulur çünkü, meme dokusu kanser geliştiğinde bazı değişikliklere uğrar. Erken tanı için bir fırsat doğurur buda. Meme kanserine karşı genel olarak 30 yaşından itibaren klinik muayeneler başlar. Ancak klinik muayeneler ailenizde meme kanseri ya da meme kanseri ilişkili kanser (over, rahim, kolon kanseri) vakaları varsa, doğum yapmamış olmak ya da geç menapoza girmek ve erken yaşta adet görmek gibi durumlarda daha erken başlayabilir.

Yılda bir defa 30 yaşına gelen her kadın klinik muayene olmalı, klinik muayene ve mamografi çekimi ise 40 yaşına gelen her kadında olmalıdır. Evde, ayna karşısında 20 yaşından itibaren kişisel muayeneler yapılmalıdır. Menopoz sonrası, 40 yaş üzeri yakalanılan bir hastalık değildir meme kanseri. Yirmili yaşlarda da meme kanserine yakalanılabilmektedir. Ayrıca meme kanseri erkeklerde de görülebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>