Meme kanseri evreleri

brjost

Meme kanseri anatomik olarak evrelere ayrılmıştır; NCCN 2014 klavuzuna göre; stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, satge 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4 olarak sınıflandırılır. Hastalığın evresi ne kadar düşükse tedavinin başarısı o kadar yüksek olmaktadır. Erken evre kanserlerde tedavinin ilk aşamasını cerrahi oluşturmaktadır. Hastanın evresine göre gerektiğinde kemoterapi ve radyoterapi tedaviye eklenmektedir. İleri evre kanserlerde neadjuvan (ameliyat öncesi tedavi) kemoterapi ile hastalığın evresi geriletildikten sonra ameliyat edilmektedir. Özellikle erken evre kanserlerde onkoplastik cerahi ile meme koruyucu tedavi yapılabilmekte ve estetik cerrahi tekniklerle meme dokusu dikleştirilerek eskisinden dah iyi görünür hale getirlmektedir.

Meme kanserinde 4. Evresimde hastalık vucudun diğer organlarına yayılmış olup ne yazikki tedaviye iyi cevap vermez. Yine de doktorlar bu riskli tablo ile karşılaşmamak için, özellikle 25 yaş üzeri kadınları, meme kanseri belirtileri ile ilgili olarak farkında olmalarını hedeflemektedir. Dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, pek çok ülkede de birinci sırada yer alıyor. Bu sebeple de, tüm dünyada meme kanseri farkındalık günleri düzenleniyor.

Meme kanseri belirtilerini fark edebilmek için, 25 yaşından itibaren her kadın meme muayenesi yapması gerekmektedir. Meme kanseri için, 25 yaşından itibaren yıllık klinik muayene ve her ay düzenli olarak evde kendi kendine meme muayenesi yapılması çok önemlidir. Meme kanseri sanıldığı gibi, sadece 40 yaş üzeri, menapoz sonrası yakalanılan bir hastalık değil. Daha erken yaşlarda görülmektedir.her kadın 40 yaşında itibaren yılda bir kez klinik muayene ve mamografi tetkikini düzenli olarak yaptırmalıdır. Meme kanseri tedavi edilebilen ama dikkatli olunması gereken bir hastalıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>