Meme kanseri farkındalığı

breasts_2707147b

Meme kanseri için düzenlenen farkındalık günlerinde, özellikle kadınların meme kanseri belirtileri konusunda bilgilendirme hedefleniyor. Bu sayede, meme kanserinin erken tanısı için adım atılmak isteniyor. Meme kanseri erken fark edilip, hemen tedaviye başlanıldığında, hastalık kısa sürede iyileştirilebiliyor. İlerleyen evreler için de tedaviler uygulanıyor. Fakat, ilerlemiş evrelerde tedavinin başarısı ve süresi olumsuz olarak etkilenmektedir. Tüm dünyada, devlet yönetimleri başta olmak üzere, ünlüler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları meme kanserinin farkındalığını artırmak için etkinliklere destek veriyor.

Meme kanseri belirtilerini anlamak için en önemli olan meme kanseri farkındalığını arttırmaktır. Meme kanseri farkındalığı ile kadınların kendi kendine meme muayenesi yapması ile meme yapısında da oluşan değişimleri fark etmesi sağlanır. Sadece bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, meme dokusunun iyi tanınmasıdır. Evde düzenli aralıklarla yapacağınız muayeneler ile, belirtileri fark edebilirsiniz. Herhangi bir anomali gördüğünüz anda da doktorunuza başvurarak, hastalığın ilk evrelerinde tedavinize başlayabilirsiniz. 25 yaşından itibaren yılda bir kez klinik meme muayenesi, 40 yaşından itibaren de yılda bir kez meme muayenesi ve mamografi çekiminin düzenli olarak yaptırmalıdır.

Evde yapılan muayeneleri ayna karşında yapmak, bu konuda büyük avantaj sağlayacaktır. Ayna karşısında yaptığınız muayenelerde memelerde meydana gelebilecek, şişlikleri, boyut farklılıklarını, şekil bozukluklarını çok daha rahat görebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, meme kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>