Meme kanseri korkulacak bir hastalık mıdır?

breast-cancer-health-1

Meme kanseri korkulacak bir hastalık mıdır? Tedavi edilmezse ölümle seyrede bilen meme kanseri, tüm dünyada en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Ülkemizde kadınlarda görülen kanserler arasında 1. sırada olan meme kanseri, Amerika’da en sık karşılaşılan kanser türleri arasında yer alır.

Ülkemizde meme kanseri 100.000 kadından 38’inde gelişmektedir, toplumda meme kanseri farkındalığının artırılması bu yüksek görülme oranı nedeniyle gerekmektedir. Kanser tarama, Sağlık Bakanlığı’nın kapsamındadır. Bu oranlar yapılan araştırmalar doğrultusunda her geçen yıl yükselmektedir. Pek çok faktör bulunur meme kanserinde risk teşkil eden. Meme kanseri geni taşımak (BRCA 1/2 pozitifliği), kişiye ait faktörler (erken yaşta adet görme, hormon tedavisi almak, geç menopoza girmek, çocuk doğurmamak ve emzirmemek) ve çevresel etkenler (sağlıksız beslenme, zararlı madde kullanımı (sigara, alkol), spor yapmama) sıralanabilir.

Belirtiler konusunda çok daha dikkatli olması ve düzenli olarak klinik kontrollerini yaptırması gerekenler ailesinde meme kanseri öyküsü olanlardır. Meme kanserinin sadece 40 yaş üstü menapoza giren kadınlarda görüldüğü, meme kanseri ile ilgili bilinen en önemli yanlıştır. Menopoz döneminde elbette ki meme kanserine çok daha sık karşılaşılmaktadır. Fakat erkeklerde ve çok daha erken yaşlarda da görülebilir. Bu sebeple 25 yaşından itibaren evde yapılan meme muayenelerine başlanmalıdır. Klinik muayenesi 30 yaşına gelindiğinde yılda bir kez, klinik muayene ve mamografi 40 yaşından itibaren yılda bir kez yapılmalıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında erken müdahale gerçekleştirilebilinmesi için bu muayeneler aksatılmamalıdır.

Tüm hastalıklarda erken tanı ve tedavi önemli rol oynamaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleri ile meme kanseri eskisi gibi korkulacak bir hastalık değildir. Fakat kendinizi hastalığı olumsuz etkileyecek tüm etkenlerden korumalısınız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha dirençli hale gelmek için düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, stresten ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, her tür hastalık için beden sağlığınızı korumalısınız. Youtube’dan kendi kendine meme muayenesi videomuzu izleyerek ya da bize danışarak kendinizi nasıl muayene edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Meme dokunuzda gelişen anormallikleri görebilme şansınız evde yapacağınız muayeneleri ayna karşısında gerçekleştirdiğiniz takdirde olur. Her muayeneden sonra not tutarak isterseniz farklılıkları karşılaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>