Meme kanseri ölümcül müdür?

health, medicine, beauty concept - naked woman with breast cancer awareness ribbon

Meme kanseri ölümcül olabilen, yalnız erken teşhis edildiğinde çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Meme kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden, başta hastalığın en sık görüldüğü Amerika olmak üzere, tüm dünyada farkındalık günleri düzenlenmektedir. Devlet kanalları, sivil toplum kuruluşları, ünlüler, sanatçılar bu farkındalık günlerinde, özellikleri kadınları bilinçlendirmek için yapılan etkinliklere destek vermektedir. Bu etkinliklerde ama, meme kanseri için, düzenli olarak kontrol yapılması ve bu kontroller sayesinde hastalığın erken evrelerde fark edilerek, tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

Meme kanseri ile ilgili yapılan mücadelenin tüm dünya üzerinde yapılıyor olması, meme kanseri gerekçesi ile yaşanan ölümlerin her geçen yıl artarak çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Meme kanseri anatomik olarak evrelere ayrılmıştır; NCCN 2014 klavuzuna göre; stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, satge 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4 olarak sınıflandırılır. Hastalığın evresi ne kadar düşükse tedavinin başarısı o kadar yüksek olmaktadır.

Son ve en ileri evre olarak adlandırılan, 4. evre ise, hastalık diğer organlarada yayılmıştır. Fakat bu evrede bile hastalığın, tedavisi cerrahiden önce kemoterapi ve diğer medikal tedaviler ile yapılmaktadır.Bu evrede hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün olmuyor. Bu yüzden, doktorlar bu evreye gelmeden önce hastalığı tedavi etmek isterler.

Erken evre meme kanserilerinde dünyada tercih edilen tedavi yöntemi olan onkoplastik cerrahi ve sentinel lenf nodu biyopsisi yöntemi kliniğimizce başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Onkoplastik cerrahide kanserli dou meme dokusundan güvenli bir şekilde uzaklaştırıldıktan sonra meme estetik cerrahi yöntemlerle dikleştirilmekte ve eskisinden daha güzl görünüme kavuşmaktadır. Sentinel lenf nodu biyopsisi ile gereksiz koltuk altı lenf bezi alımı engellenerek kol ödemi engellenmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>