Meme kanseri tedavi yöntemleri

meme-kanseri-ankara (1)

Ağrı temel bulgulardan bir tanesi değildir meme kanserinde. Meme kanserinde sadece %10’luk bir dilimde ağrı ortaya çıkar ve hastalık ortaya çıktığında ileri evrededir. Genelde ağrı meme kanserinde tek bulgu olarak gözlemlenmez. Diğer bulgular da ağrıya eşlik eder.

Fakat koltuk altında ve memede karşılaşılan ağrı memenin başka hastalıkların belirtisi olabiliyor. Genel olarak hormonsal değişimlerden etkilenen fibrokistik hastalıklarda meme ağrısı belirgindir. Memede kızarıklık, ağrı ve ısı artışı mastiti gibi memenin enfeksiyonuna bağlı hastalığında da olur. Emziren kadınların sorunudur genelde mastit. Bu yüzden uzman bir doktora başvurulması gereken zaman koltuk altı ya da meme ağrısı olduğu zamandır.

Uygulanan tedavi yöntemleri meme kanseri tedavisinde iki gruba ayrılmaktadır. Onkolojik tedavi ve cerrahi tedavi. Meme kanserinin birincil tedavi seçeneği cerrahi tedavidir. Kanserli bölgenin tamamen çıkarılması cerrahi tedavi ile sağlanır. Hastalığın lenf nodu tutulumuna ve evresine göre tedavide onkolojik tedavi (radyoterapi/ kemoterapi) uygulanabilir. Segmentel mastektomi ve sentinel lenf nodu biyopsisi, subkutan mastektomi ile birlikte silikon implant uygulaması (meme derisi korunarak meme dokusununçıkarılması yerine silikon protez konulması), onkoplastik cerrahi (memeden kanserli dokunun çıkarılması sonrasında meme dokusunun estetik olarak dikleştirilerek yenilenmesi) ile birlikte sentinel lenf nodu biyopsisi (aksillar lenf nodu örneklemesi), modifiye radikal mastektomi (meme dokusunun tamamının alınması ve (aksilla) koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması) cerrahi tedavi içerir. Hastalığın evresi geriletilip cerrahi prosedüre uygun hale getirilmesi için bazen ileri evre meme kanserlerinde cerrahiden önce kemoterapi (neadjuvan) verilebilir. hastalığın yayılma potansiyeli Neadjuvan tedavi ile azaltılmaktadır.

Hastalığın evresine göre tedavinin ne şekilde yapılacağına karar verilmelidir. Çevreniz de daha önce bu hastalığa yakalanmış kişilerle sizin tedavi durumunuzu karşılaştırmanız çok doğru olmayacaktır çünkü meme kanseri evresi her hastada farklılık gösterir. Bu karşılaştırmalar bazen moralinizin bozulmasına, bazen kafanızın karışmasına neden olabilir. Hastalığınız süresince moralinizi yüksek tutmalı, doktorunuza güvenmeli ve stresten uzak durmalısınız. Kemoterapi ve radyoterapi(ışın/şuha) tedavisi meme kanserinde uygulanan onkolojik tedaviler arasındadır. Yukarıda           bahsedildiği gibi hastalığın evresine göre uygulanacak tedavinin hangisi olacağına, ne kadar süreceğine ve hangi dozda olacağına karar verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>