Meme kanseri tedavisi nasıl olur?

woman-holding-breast-cancer-ribbon-horiz

Meme kanseri tedavisi nasıl olur? Meme kanseri, kontrolsüz çoğalan ve bulunduğu organın ve yayıldığı organın işlevini bozan malign karekterde hücreler tarafından oluşturulur. Toplumda bu kötü huylu hücreler olarak bilinir.

Meme kanseri, tedavi edilmediği takdirde, ölüm ile sonuçlanabilecek ciddi bir hastalıktır. Hastalık ne kadar ilerlerse tedavi süreci ve uygulanan tedavi yöntemlerinin başarıya ulaşması ne yazık ki azalmaktadır. Meme kanseri tedavisi cerrahi ve klinik tedavi olmak üzere iki ana başlıkta toplanabilir. Meme kanserinde tedavinin ilk aşamasını cerrahi operasyon oluşturuken patoloji sonucuna göre hastalar kemoterapi ve/veya radyoterapik tedavi uygulanmakatadır.Cerrahi tedavi seçenekleri hasta ile birlikte kararlaştırılır. Cerrahi tedaviler şu şekilde sınıflandırlabilir;

  • Modifiye radikal mastektomi; meme dokusu tamamen alınır ve koltuk altı lenf bezleri alınır,
  • Meme koruyucu Onkoplastik cerrahi; kanserli doku memeden güvenli cerrahi sınırlarla alındıktan sonra meme dikleştirmesi yapılır, sentinel lenf bezi örneklemesi ile koltuk altı lenf bezi örneklemesi yapılır.

Cerrahi tedavi yöntemi hastalığın evresi ve hastanın tercihine göre yapılamkatadır. Meme kanserinden dolayı modifiye radikal mastektomi yapılan hastalarda tedavinin bitimi sonrasında silikon protez veya karın kası gibi vucut dokularından yeni meme yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>