Meme kanserinde çevre faktörü

meme-kanseri-ankara (2)

Meme kanserinde çevre faktörü – Öncelikle hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ile diğer organ ve hücrelerin görevlerini yerine getirmesine engel olan kötü huylu (malign) durumu kanserdir. Bu durumun memede gerçekleşmesi hali meme kanseridir.

Bazı durumlarda gözle görülebilecek şekilde bulgu verebilir meme kanserinde. Hastalığın erken teşhis edilebilmesinde önemli rol oynar buda. Hastalık son evreye gelene kadar bazı kanser türlerinde hiç belirti göstermeyebilir. Erken tanı imkanı meme kanserinin bu avantajı ile bulunmaktadır.Bu sayede hemen tedaviye başlanabilir hastalık için. Kişinin meme kanseri farkındalığı burada en önemli belirleyicidir. Vakit kaybetmeden doktora başvurarak vücudunuzda ve meme dokunuzda fark ettiğiniz anormalikler için hastalığı yenme oranını yükseltebilirsiniz.

Diğer tüm hastalıklardan korunma yolları ile meme kanserinden korunma yolları aynıdır. Meme kanseri riskinizi sağlıklı ve dengeli beslenmek, çocuklarınız uzun süre emzirmek, sigara, alkol, gibi zararlı alışkanlardan uzak durmak ve düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak en aza indirecektir. Hastalığa yakalanma riskiniz, diğer tüm kanserlerde ve meme kanserinde tüm bu önlemleri alsanız da maalesef bulunuyor. Mevcut iki faktör bu riski oluşturur. Çevre faktörleri ve genetik geçmişi (aile geçmişi). Buna ek olarak hastalığa yakalanma riski ailenizde de kanser vakası bulunuyorsa diğer risk grubuna göre daha yüksektir. Sanılanın aksine meme kanseri 40 yaş üzeri kadınlarda ve menapoz sonrası görülmez, her yaş grubunda meme kanserine yakalanma riski mevcuttur. Erkeklerde ve çok daha erken yaşlarda da görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>