Meme kanserinde erken tanı

meme-kanseri-ankara (5)

Erken tanı ve tedavi şansınızı, meme kanseri belirtileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak arttırabilirsiniz. Tüm dünyada en çok karşılaşılan kanser türleri arasında meme kanseri yer alıyor. Her geçen gün kötüleşmeye devam ediyor bu ürkütücü tablo.

Kanser konusunda yapılan tedavi çalışmalarının hızlanarak çoğalmasının nedeni, son yıllarda, tüm kanser vakalarında artış gözlemleniyor olmasından kaynaklanıyor. Bu ürkütücü tabloyu, yeni araştırmalar ve yeni uygulamalar düzeltmeyi hedefliyor.

Düzenli bir yaşam tarzının benimsenmesi, meme kanserinden korunmak için gerekir. Her kanser türünde olduğu gibi, sağlıklı beslenmek, stresten ve zararlı alışkanlıklardan kurtulmak, düzenli spor yapmak basit korunma yolları arasında yer almaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de zararlı alışkanlıklar riski arttırmaktadır. Mevcut riski özellikle sigara kullanımı arttırmaktadır, iyileşme sürecini de hastalığa yakalandıktan sonra ki aşamada da olumsuz etkileyebilmektedir. Morali en üst seviyede tutarak, iyileşme sürecini kısaltmak hastalıkla mücadelede hedeflenmelidir. Meme kanseri bu nedenle multidisipliner olarak ele alınmalı ve onkolog, psikolog ve genel cerrah bu ekipte olmalıdır.

Onkoloji, cerrahi ve radyasyon tedavisi, meme kanseri tedavisini içerebilir. Hastalığın seçilecek cerrahi tedavi seçeneklerine ve evresine göre radyoterapi ve /veya kemoterapi cerrahi tedaviyi tamamlayıcı olarak uygulanabilir. Hastalığın patolojik evresine göre hangi tedavinin hangi aşamada, hangi oranda verileceğine karar verilmelidir. Hastalığın evresinin hastaya göre değişiklik göstermesi ve meme kanseri kendi arasında birkaç farklı türe ayrılması bunun nedendir. Her meme kanserinin gelişim aşaması bu yüzden değişmektedir. Hastalığın ilerleme hızında farklılık göstermesi kişilere göre buna ek olarak değişiklik göstermektedir. Meme kanserine yakalanmış kişilerin yan etkilerini (saç dökülmesi gibi) karşılaştırması ve tedavi şekillerini karşılaştırması doğru değildir. Doktorunuza güvenerek hastalığın seyri boyunca tavsiyelere harfiyen uymalısınız. Meme kanseri çoğu zaman erken teşhis ve doğru tedavi edildiği takdirde iyileştirilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>