Meme kanserinde kemoterapi uygulaması

brjost

Meme kanserinde kemoterapi uygulaması – Hastalıklı hücrelerin yok edilmesi kanser vakalarının çoğunluğunda uygulanan kemoterapi yöntemi ile yok edilmesi hedeflenir. Verilecek kemoterapatik ajanlar ve dozları her hastalığa ve evreline göre değişkenlik göstere bilmektedir. Bazı durumlarda meme kanseri hastalığında evresine göre kemoterapi verilmeye bilir.

Bazen sadece hormonoterapi kanserli dokunun hormon reseptör durumuna göre verilebilir. Kemoterapi ileri evrelerde meme kanserinde ameliyattan önce verilebilir. Hastalığın yayılma potansiyelini en aza indirmek ameliyat sonrası verilen kemoterapinin amacıdır.

Her hasta için meme kanseri tedavisi özel olarak planlanması gereken bir durumdur. Çoğunlukla doğru olmamakla birlikte, sizi yanlış yönlendirip, moralinizin bozulmasına bu sebeple etraftan duyulan bilgiler neden olabilir. Stres hastalığın seyri için kanser vakalarında olumsuz rol oynamaktadır. Tüm dünyada en sık karşılaşılan kanser türleri arasında meme kanseri almaktadır. Ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında birinci sırada yer alan meme kanseri Amerika’da ilk sırayı alır. Son 20 yılda meme kanseri görülme sıklığı ülkemizde 2 kar artmıştır. Hastaların sağlık hizmetine ulaşımında olan iyileşmeleri bunun bir nedenidir. Kadınlarda en sık görülen kanser türü olması nedeniyle meme kanseri dünya sağlık örgütü(WHO) ve sağlık bakanlığı tarafından tarama programına alınmıştır. 40 yaş üstü kadınlar sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde oluşturulan KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) merkezlerinde muayene edilmekte ve mamografi incelemesi bu nedenle yapılmaktadır.

Meme kanserine yakalanma riskini en aza indirmek için genel kural olan düzenli spor yapmak, 30 yaşından önce doğum yapılması ve emzirmenin olabildiğince uzun sürdürülmesi, sağlıklı beslenmek, zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durmak gibi önlemlerin yanı sıra meme kanseri farkındalığının oluşturulması gibi önerilerde bulunabilir. Erken tanı imkanına olanak sağlamak için Ayda bir kendi kendine yapılan meme muayenesi yapmalısınız. Erken tanı ve tedavi meme kanserinde hayat kurtarır. Uygulanacak olan tedavilerin sayısı hastalık son evresine eriştiği takdirde azalmakla kalmayıp, etkili olmayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>