Meme kanserindeki ortak belirtiler

meme-kanseri-ankara (9)

Tüm dünyada özellikle kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyor meme kanseri. Ülkemizde oldukça sık rastlanılan hastalıklar arasında olan meme kanseri, Amerika’da en sık rastlanılan kanser türleri arasında yer alıyor. Yaklaşık olarak her 100.000 kadından 38’inde meme kanseri gelişmektedir.

Ülkemizde kadınlarda açık ara en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Her geçen günde bu sayı artmaya devam ediyor. Sivil toplum örgütleri, meme kanseri konusunda bu korkutan tablo yüzünden tüm dünyada farkındalık çalışmaları yürütüyorlar. Kanser belirtilerini ciddiye alarak, vakit kaybetmeden doktora başvurmak meme kanseri konusunda yapılan farkındalık çalışmalarındaki amaçtır. Meme dokusunda bazı belirtiler ortaya çıktığında kanser ortaya çıkar. Meme kanserinin de kendi arasında birkaç farklı gruba ayrıldığı bilinmelidir. Belirtilerde ve belirtilerin ortaya çıkmasındaki süre ve sıra bu nedenle değişebilmektedir. Vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gereken durum, evde yapacağınız muayeneler sayesinde tek bir anormallik bile fark etme durumunuzdur. Meme kanserindeki ortak belirtiler;

  • Kol altında ve memede ele gelen ağrısız yumrular,
  • Bir memenin diğer memeden daha büyük olması ve görüntüde meydana gelen şişlik,
  • Meme başından kanlı akıntı gelmesi,
  • Başlıca meme kanseri belirtileri arasında deride meydana gelen bozukluklar, kızarıklık, yara, çekme ve çöküntü yer almaktadır.


Meme ağrısı meme kanseri belirtisi değildir ve genelde meme kanseri vakalarında ağrı olmaz. Son evrelerde ortaya çıkar genel olarak. Bu yüzden meme kanseri için meme ağrısı tek bir bulgu sayılmamaktadır. Diğer belirtiler de ağrıya eşlik etmektedir. Meme ağrıları bunun yanında meme kistlerinin hormonal değişimlerden kaynaklı su tutmasından kaynaklanır. Meme ağrınız da varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır çünkü, meme ağrısı memenin fibrokistik hastalığı gibi başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>