Meme kanserinin belirtileri

woman-holding-breast-cancer-ribbon-horiz

Kanserin erken teşhis ve tedavi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebildiği meme kanseri için yapılan araştırmalarda gösterilmektedir. Uygulanan onkoplastik cerrahi sayesinde hastalığın ilk evrelerinde meme dokusu korunabiliyor ve hatta eskisinden daha iyi bir görünüme kavuşturulabiliyor.

Çoğunlukla tarama programları ve hastanın kendi kendine meme muayenesini yapacak meme kanseri farkındalığı bilincine ulaşması ile erken evre meme kanseri konulabilmektedir. 20 yaşından itibaren her kadın meme kanseri için kendi kendine meme muayenesi, klinik (doktor) muayenesi ise 25 yaşından sonra yılda bir veya 3 yılda bir önerilmektedir.

Kendi arasında farklı tiplere ayrılmaktadır meme kanseri. Fakat ortak bulunan belirtiler mevcuttur tüm meme kanserlerinde. Evde yapacağınız muayenenin adımları bu belirtiler için şöyle gerçekleştirilmektedir;

  • Öncelikle doksan derecelik bir açı oluşturmalısınız bir kolunuzu ensenize yerleştirerek. Sonrasında diğer elinizle, koltuk altınızdan başlayarak, hafif bastırarak ,dairesel hareketlerle, muayene ediniz. Ele gelen bir şişlik ya da yumru olup olmadığa bakmalısınız bu muayenede. Geçici şişlikler meydana gelebilir adet dönemlerinde ortaya çıkan. Fakat bu ayırt edilemeyeceği için, yumru ya da şişlik fark ettiyseniz, doktorunuza başvurmalısınız. Diğer kolunuzu kaldırarak sonrasında aynı işlemi yapmalısınız.
  • Ayna karşısında, içe çekme ya da bir yere doğru çekilme, kabuklanma, yara, kızarma, memeler arasında boyut farkı olup olmadığına şişlik muayeneniz bittikten sonra bakmalısınız.
  • Önemli olan bir bulgu da memelerin birinden kanlı sıvı gelmesidir.


Mevcut dışında, bir anomali olup olmadığı aslında yukarıda belirtilenlerin ortak özellikleridir. Kendi meme dokunuzu iyi tanımanız bunu fark edebilmeniz için de gerekmektedir. Farkı ayırt edebilme konusunda çok daha başarılı olabilmeniz için evde yapacağınız muayeneleri ayna karşısında gerçekleştirebilirsiniz. Çekinmeden doktorunuza başvurmalısınız vücudunuzda herhangi bir anomali fark ettiğiniz takdirde. Yılda bir defa klinik muayene 25 yaşını aşan her kadında yaptırılmalı, 40 yaşından sonra da yıllık mamografi klinik muayeneye eklenmelidir. Erken tanı imkanınızı bu muayeneler sayesinde arttırabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>