Meme kanseri için evde muayane

breast-cancer-awareness-month-1-537x402

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi görülme oranı yüksek kanser türleri arasında meme kanseri yer alıyor. Ülkemizde de yüksek bir orana sahip olan meme kanseri Amerika’da en sık rastlanan kanser türlerinden birisidir. Yaklaşık olarak 100.000 kadının 38’inde meme kanseri teşhisi konulmakta ve ülkemizde bu oran her geçen gün artmaktadır.

Ülkemizde kanser teşhisi konulan her yüz kişiden yirmi beşini meme kanseri teşhisi kapsamaktadır. Her yüz meme kanseri vakasının onunun ölüm ile sonuçlanması bu oran sayesinde oluşan diğer üzücü bir tablodur.

Geç tanılar meme kanserinde ve tüm kanserlerde olduğu gibi ölüme yol açmasının asıl nedenidir. Tedavi geç tanı konulan kanser türlerinde çok etkili olamamaktadır. Bu yüzden meme kanseri ile ilgili her yıl dünyada farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu konuda ülkemizde yer alan sivil toplum örgütleri çalışmalar yapmaktadır. Herhangi bir anomali fark ettiğiniz takdirde, meme kanseri belirtilerini bilip bu bulguları ciddiye alarak, erken tanı sayesinde tedavinizde başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Meme kanseri için evde ayna karşısında 25 yaşına gelmiş her kadın kendisini muayene etmelidir. Mutlaka bir uzmana danışmanız gereken durumlar bir memeden gelen akıntı, yara, meme başında içe çökme, deride buruşma, memede ele gelen yumru, memeler arasında yeni oluşmuş boyut farkıdır. Meme kanseri 40 yaş üzerindeki kadınlarda gözükmemektedir sanılanın aksine. Erkeklerde, çok daha erken yaşlarda emziren kadınlarda, hamile kadınlarda dahi meme kanseri gelişebilir. Klinik muayene 30 yaşına gelindiğinde yılda bir defa, klinik muayene ve mamografi 40 yaşın üzerinde yapılmalıdır.

Bu kontrol yaşı eğer ailenizde meme kanseri ya da diğer kanser türleri teşhisi bulunmakta ise daha öne çekilebilir. Meme kanseri korkulacak bir hastalık değildir, tabi erken tanı yapılıp, doğru tedavi uygulandığında. Oldukça yüksektir hastalığı yenme yüzdesi. Hastalığı yenebilmenizde önemli rol oynayan belirtileri dikkate alarak, ihmal etmeden doktora görünmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>