Meme kanseri ve evreleri

meme-kanseri-ankara (4)

Ölümcül seyreden bir hastalık olan kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak bölünmesi ile, bulundukları organın ve yayıldıkları organların görevlerini yapmasına engel olur. Halk tarafından kötü huylu hücreler olarak bilinen bu hücreler hastalığa yol açan kontrolsüz çoğalan ve fonksiyon görmeyen hücrelerdir.

Tariflenen bu olayların meme dokusunda yer alması sonucu ortaya çıkan kanser türü de meme kanseridir. Tüm dünyada en sık karşılan kanser türleri arasında meme kanseri görülür. Bunun yanı sıra meme kanserinin belirtileri meme dokusu vucudun yüzeyel yapısında yer aldığı için dışarıdan da fark edilebilmektedir. Erken evrelerde fark edilerek, tamamen tedavi edilebilen kanser türleri arasında bu sebeple de meme kanseri de yer almaktadır. Erken tanı hastalığın iyileşebilmesi için oldukça önemlidir.

Anatomik olarak evrelere ayrılmıştır meme kanseri. stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, satge 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4 olarak sınıflandırılır NCCN 2014 kılavuzuna göre. Tedavinin başarısı hastalığın evresi ne kadar düşükse o kadar yüksek olmaktadır. Kanser artık diğer organlara da yayılarak, hızla ilerleyen bir tablo çizmeye 4. evrede başlar. Fakat yine de 4. evre kanserde de onkolojik tedavi seçeneklerinin olduğu bilinmelidir. Hastayı daha fazla yoracak ve biraz daha uzun tedavi süresi olacaktır. Erken evrelerde çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır meme kanseri. Fakat erken tanı, tedavinin başarılı olması için büyük önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>