Meme kanserinde aile faktörü

meme-kanseri-ankara (5)

Tüm dünyada en sık rastlanılan kanser türleri arasında meme kanseri yer alıyor. Özellikle Amerika’da ilk sırayı bu kanser vakaları yer alıyor. Maalesef ki ülkemiz için de bu tablo çok farklı değildir. Meme kanseri ülkemizde kanser teşhisi konulan kadınlarda birinci sırada yer alıyor.

Her geçen gün de bu görülme oranları artmaya devam ediyor. Özellikle kadınları bilinçlendirmek için düzenlenen meme kanseri farkındalık çalışmaları bu olumsuz seyreden tablo nedeniyle yapılıyor.

Hastalığı anlatan seminerler, hekim söyleyişleri ve bilgilendirici broşürler meme kanseri farkındalık etkinliklerinde, dikkat çekmek için düzenleniyor. Meme kanseri erken tanı için, yapılması gerekenler, kadınlara yönelik bu etkinliklerde anlatılıyor. Özellikle geç teşhis konulan vakaların bir kısmı tedaviye iyi cevap vermeyerek meme kanseri vakalarında uzak metaztaza (yayılım) yol açarak ölüme sebep oluyor. Hastalığa geç müdahale edilmesi, hastalığın yenilememesinin en önemli nedenlerinin başında gelir.

Erken tanı ve tedavi, tüm hastalıklarda olduğu gibi, meme kanserinde hayat kurtarmaktadır. Meme kanseri evreleri, hastalığın ilerleme hızı oldukça yüksek olduğundan ilerlemeden müdahale edilmelidir. Bazı tipleri meme kanserinin hızlı yayılır ve büyük önem taşır bu konuda bilinçlenmek. Evde düzenli olarak meme kanseri için 20 yaşından itibaren düzenli olarak muayenelere başlanmalıdır. Memede karşılaşılabilecek anomaliler bu muayeneler, ayna karşısında yapıldığı takdirde çok daha rahat fark edilebilmektedir.

Kanser meme dokusunda bazı meme görüntüsü değişikliğine de yol açabilmektedir. Bu özelliği nedeni ile meme kanserinde kişinin kendi hastalığını fark edebilmesine yol açar. Meme kanserinde farkındalık etkinliklerini bu nedenle toplumun bilinçlenmesi açısından önemlidir. Klinik muayene 30 yaşından itibaren yılda bir kez, klinik muayene ve mamografi 40 yaşından itibaren yapılmalıdır. Özellikle birinci derece yakınlarınızda meme kanseri ya da meme kanseri ile ilişkili (uterus, kolon, over) kanser öyküleri mevcut ise, meme kanserinde aile faktörü etkin rol oynadığı için hiçbir şekilde kontroller ihmal edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>