Meme muayenesinde dikkat edeceğiniz hususlar

Yorucu ve stresli bir süreçtir meme kanseri tedavisi. Doktorlarınızla iletişim halinde olmak, aha önce bu tedaviyi almış olan kişilerle deneyimlerini paylaşmak, moralinizi üst düzeyde tutmak ve yakınlarınızda destek almanız bu süreci en az sorun ile atlata bilmek için gerekmektedir.

Stresin hastaların iyileşmesinde ciddi olumsuz etkileri olduğunu yapılan araştırmalarda gösterilmiştir. Bu sebeple özellikle kanser hastaları iyileşeceklerine olan inançlarını kaybetmemeleri ve tüm olumsuz koşullara rağmen morallerini yüksek tutmalıdırlar. Moralin yüksek olması sadece hastaya bağlı değildir elbette ki. Bu konuda yakınlarınızın da hastalara tam destek olmaları gerekmektedir.

Teşhisin süresini daha erken evrelere çekilmesini sağlamak için, meme kanseri belirtilerini ciddiye alarak, vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmak sağlayacaktır. Tüm hastalıklarda erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. Bu hastalığın teşhisini evinizde yapacağınız meme muayeneleri ile hızlandırabilirsiniz. Bazen hastalık belirtilerinin gözle görülmesi meme kanserinde mümkün oluyor. Meme muayenesinde dikkat edeceğiniz ve evde yapacağınız genel belirtiler ise şöyledir;

  • Memede ve koltuk altında ele gelen şişlikler, yumrular ve geçmeyen bezeler,
  • Memelerin birinden kanlı akıntı gelmesi,
  • Meme ucunda içe çökme ve renk değişimi,
  • Derinin bir tarafa doğru çekilip, büzüşmesi, yara, kızarıklık gibi deride meydana gelen lezyonlar,
  • Son dönemde iki meme arasında ortaya çıkmış boyut farkı,
  • Meme dokusunda kollar kaldırıldığı zaman şekil değişikliği ve çekilme olması,
  • Koltuk altında ya da meme de ağrı (ağrının meme kanserinde çok nadir görülen bir yan etki olduğunun bilinmesi gerekir).

Değişimleri, evde yapacağınız meme kanseri muayenelerini ayna karşısında gerçekleştirdiğiniz takdirde çok daha rahat fark edebilirsiniz. Muayene bulgularını isterseniz not alabilirsiniz, karşılaştırma yapmaya imkanız olur diğer muayeneleriniz için. Meme dokunuzda bir değişim gözlemlediğiniz takdirde, belirtileri ciddiye alıp doktorunuza vakit kaybetmeden başvurmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>