Meme kanseri ile yaşam

breast-cancer-health-1

Meme kanserinde aile faktörü önemli bir risk oluşturuyor. Eğer aile içerisinde kansere yakalanmış özellikle birinci derece yakınınız var ise, kanser gelişme riski artmaktadır. Bu nedenle, kişilerin bireysel risk haritalarının çıkarılması gerekmektedir. Biz kliniğimizde Gail meme kanseri risk analizini kullanmaktayız. Buna göre hesaplanan Gail Model’i ≥ %1,7 olması meme kanseri artmış riskini oluşturur. Kanser tarama proğramları ve olası kanser önleyici cerrahi girişimler bu modellere ve meme kanseri gen pozitifliğine göre yapılmalıdır. Meme kanseri, tedavi edilmediği takdirde, ölüm ile sonuçlanan bir tablo oluşturabilmektedir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden korunmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda obezitenin meme kanseri riskini arttırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak, pek çok hastalık için önlem oluşturacaktır. Yine sigara ve alkol tüketiminin meme kanseri gelişimi üzerinde rol oynadığı gösterilmiştir. Ostorojen bağımlı risk faktörlerini azaltmak için 30 yaşından önce doğum yapmak ve çocukların uzun süre emzirilmesi önemlidir. Meme kanserinin farkındalığının artırılması ve evde kendi kendine meme muayenesi kanserle olan savaşta en önemli ayaklardan biridir. Her kadının 40 yaşından sonra klinik muayene ve mamografik olarak incelenmesi meme kanserinin ölümcül etkilerinden kaçınmanın en etkili yoludur.

Biz cerrahlar kadınların meme kanseri ile olan savaşında her zaman onların yanındayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>