Meme kanseri kontrollerinin önemi

brjost

Tüm dünyada en sık rastlanan kanser türlerinden birisi meme kanseridir. Tedavi şansı erken tanıda oldukça yüksektir. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak (sigara, alkol, uyuşturucu), düzenli spor, stresten uzak durmak ve sağlıklı beslenme meme kanseri riskini minimuma indirerek, kanserden korunmak için alabileceğiniz önlemlerin başında yer alır.

Meme kanseri başta olmak üzere, tüm kanser türleri ve diğer hastalıkların risklerini bu ana başlıkları uygulayabilirseniz azaltabilirsiniz. Elbette ki kanser olmanızda etkin rol oynayan ve bu ana başlıkları uygulasanız bile etki etmeyen aile öyküsü ve çevre faktörü olabilir. Fakat bünyenizin çok daha sağlam olmasını sağlayacak ve tedavi sürecini kısaltacaktır.

Amerika gibi gelişmiş ülkelerde meme kanserine daha sık rastlanmaktadır. Fakat Sağlık bakanlığı verilerine göre ülkemizde 100.000 kadının 38’inde görülmektedir. Meme kanseri ülkemizde kadınlarda rastlanılan kanserler arasında 1.sırada gelmektedir. Bu oran görüldüğü gibi ülkemizde de oldukça yüksektir. Bu yüzden vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanız gereken durum meme dokunuzda herhangi bir anormallik fark ettiğiniz durumdur. Yılda en az bir defa klinik muayene, gerekirse meme ultrasonu 30 yaşını aşan her kadın için yapılmalıdır. Mamografi ile tarama kırık yaşından sonraki muayeneye eklenmelidir. Meme kanserine 40-50 yaş üzeri kadınların yakalanıyor olması ise meme kanseri ile ilgili bilinen en büyük yanlıştır.

Çok daha erken yaşlarda da meme kanseri görülebilmektedir. Bu sayı her geçen gün daha da aşağılara inmektedir ve ek olarak erkeklerde de meme kanserine rastlanılabilmektedir. Kontroller bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemelidir. Topluma göre artmış kanser riskiniz olduğunu ailenizde eğer birinci derece akrabalarınızda (kardeş, anne) meme kanseri ve meme kanseri ilişkili kanserler (over kanseri, rahim kanseri, kolon kanseri) vakası olup olmamasına göre anlarsınız. Bu yüzden risk durumunuza göre takip programınızın oluşturulmasını sağlamak ve buna uygun hareket etmek için bu durumu doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>