Artık meme kanser kadınların korkulu rüyası değil

meme-kanseri-ankara (8)

Artık meme kanser kadınların korkulu rüyası değil. Uygulanan tedaviler sayesinde hastalığı başarı ile yenme olasılığınız belirtileri erken fark edip, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurduğunuzda oldukça yüksektir. Bazı belirtiler meme kanserini göstermektedir.

Çoğu zaman diğer iç organlarda meydana gelen kanser hastalığındaki belirtiler ileri evrelerde fark edilebilmektedir. Hastalığın erken fark edilmesi nedeniyle hastalığı yenme yüzdesi bu yüzden meme kanserinde oldukça yüksektir. Meme dokunuzu ve vücudunuzu iyi tanımalı ve tüm belirtileri dikkate almanız tek önem vermeniz gereken konudur.

Kanser vakalarında son yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda ciddi artışlar gözlemleniyor. Meme kanseri görülme sıklığı Türkiye’de son 20 yılda 2 kat artmıştır. Pek çok şey bunda etken rol oynuyor. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, spor yapmama,sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, kansorejen çevre ve aile faktörü gibi bir sürü neden sıralanabilir. Kanser ile mücadelede bu faktörleri en az indirerek büyük adımlar atabilirsiniz. Düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak, sigara ve alkol   zararlı alışkanlardan uzak durmak, sağlıklı ve doğal beslenmek, gereksiz ilaç kullanımından vazgeçmek gerekir. Diğer tüm hastalıklara karşı bünyenizi sağlamlaştırmak için, bu adımlara dikkat ederek, kanser riskini minimuma indirebilirsiniz. Fakat aile öyküsü ve çevresel faktörlerin kansere yakalanmada büyük rol oynadığını bilmelisiniz. Hastalıkları bedeninizi güçlendirerek daha az zarar görerek, daha kısa sürede atlatabilirsiniz.

Erken tanı ve tedaviye başlandığı takdirde korkulmaması gereken bir hastalıktır meme kanseri. Cerrahi operasyona gerek görülen vakalarda, memenin alınması meme kanserinde kadınları en çok üzen durumdur. Fakat biz memenin kaybını önlemekle kalmıyor aynı zamanda memenin etetik olarak daha iyi görünmesini sağlamak için meme kanseri hastalarımızda onkoplastik cerrahi yöntemleri uyguluyoruz. Kanser tedavisinde bu büyük avantaj gereksiz lenf nodu diseksiyonunuda önleyerek ameliyat sonrası kol ödemi gelişimine engel olduğu gibi, memenin radyoterapiya olan direncini de arttırıyor. Gerektiğinde uygun hasta grubuna silikon protez ve deri altı mastektomi uygulaması da yapılmaktadır. Tüm belirtileri dikkate alarak, sizin başınıza asla gelmeyeciğini düşünmeden, sağlığın her şeyden değerli olduğunu fark edip önlemlerinizi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>