Evde meme muayanesinin önemi

2012-10-1-BreastCancerAwareness

Evde meme muayanesinin önemi -+ Kadınların meme kanseri belirtileri konusunda bilgilendirilmeleri özellikle meme kanseri için düzenlenen farkındalık günlerinde hedefleniyor. Meme kanserinin erken tanısı için bu sayede adım atılmak isteniyor. Hastalık kısa sürede iyileştirilebiliyor meme kanseri erken fark edilip, hemen tedaviye başlanıldığında.

Tedaviler ilerleyen evreler için de uygulanıyor. Fakat tedavinin başarısı ve süresi ilerlemiş evrelerde olumsuz olarak etkilenmektedir. Meme kanserinin farkındalığını artırmak tüm dünyada sanatçılar başta olmak üzere, ünlüler sivil toplum kuruluşları ve devlet yönetimleri etkinliklere destek veriyor.

Meme kanseri farkındalığını arttırmak için en önemli olan meme kanseri belirtilerini anlamaktır. Kadınların kendi kendine meme muayenesi yapması ile meme yapısında da oluşan değişimleri fark etmesi meme kanseri farkındalığı ile sağlanır. Meme dokusunun iyi tanınması sadece bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Belirtileri evde düzenli aralıklarla yapacağınız muayeneler ile fark edebilirsiniz. Hastalığın ilk evrelerinde herhangi bir anomali gördüğünüz anda da doktorunuza başvurarak tedavinize başlayabilirsiniz. Yılda bir kez klinik meme muayenesinin 25 yaşından itibaren, yılda bir kez meme muayenesi ve mamografi çekiminin 40 yaşından itibaren düzenli olarak yapılması gerekir.

Bu konuda evde yapılan muayeneleri ayna karşında yapmak büyük avantaj sağlayacaktır. Memelerde meydana gelebilecek şekil bozukluklarını, boyut farklılıklarını, şişlikleri ayna karşısında yaptığınız muayenelerde çok daha rahat görebilirsiniz. Meme kanserinde erken tanı ve tedavinin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>