Meme biyopsisi çeşitleri

meme-kanseri-ankara (5)

Tüm dünyada en sık karşılaşılan kanser türleri arasında yer alır meme kanseri. Meme kanseri tedavisinde erken tanı ve tedavi büyük önem taşır. Kanser şüphesi bulunan bir dokudan ya da kitleden alınan doku örneğine biyopsi denir ki, kanser tanısı için yapılan tahliller arasında yer alır. mikroskop yöntemi ile incelenerek alınan doku örneği saptanır. Nasıl yapılır meme biyopsisi? Cerrahi ve iğneli diye ikiye ayrılır meme biyopsisi tedavisi (meme biyopsisi ameliyatı) için kullanılan yöntemler. Doktor hani yöntemin kullanılacağına karar verir.

Şöyledir meme biyopsisi çeşitleri?

  • Ultrason eşliğinde iğne biyopsisi: Ultrason ile şüpheli bölgenin görülmesi halinde yapılır. İlgili yerden otomatik biyopsi iğnesi ile örnek alınır.
  • Kalın iğne biyopsisi (Tru- Cat meme biyopsisi): Lokal anestezi ile kalın iğne biyopsisi yapılır. Bu iş için özel üretilmiş iğne ile memedeki kitleden doku örneği alınır.
  • İğne biyopsisi, direkt: Muayene sırasında eğer doku örneği alınacak olan kitle ele geliyorsa otomatik biyopsi iğnesi ile direk örnek almak bu durumda mümkündür.
  • İğne biyopsisi, sterotaksi yardımı ile yapılan: Ele gelmeyen kitleler radyolojik olarak görülür, memeden doku örneği otomatik bir cihazla mamografi masasında alınır yada tel ile işaretlenerek bu alanın cerrahi olarak çıkarılması sağlanır.
  • Biyopsi, cerrahi: Genel veya lokal anestezi ile yapılabilir cerrahi biyopsi. İnsizyonel biyopsi, biyopsi yapılacak kitlenin tanı amaçlı çıkarılmasıdır, eksizyonel biyopsi ise kitlenin tamamen çıkarılmasıdır.

Memede kitle ameliyatı (memede kitle tedavisi) ile meme biyopsisi ameliyatı genelde karıştırılır. Meme kanseri tedavisi başlamadan yani meme kanseri ameliyatı yapılmadan biyopsi ile tanı konulması zorunludur. Kliniğimizde biz biyopsileri kesin sonuç verecek şekilde ve en kısa sürede yapmaktayız. Estetik kaygı güdülerek kesi izi bırakılmadan yada en az olacak şekilde cerrahi biyopsiler yapmaktayız. www.bahadirege.com adresinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>