Meme kanseri belirtileri

pink-ribbon_3054334b

Kanserleşen hücrelerinin oluşturduğu bir hastalıktır meme kanseri. Ölüm ile sonuçlana bilen kötü bir tablo oluşturulabilme ihtimali vardır tedavi edilmediği taktirde. Bu yüzden vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı, belirtileri ciddiye almalı ve meme kanseri taramaları aksatılmamalıdır. Kendi arasında meme kanseri birkaç türe ayrılmaktadır. Meme kanseri belirtilerinin ortak belirtileri ise genel olarak şöyledir;

  • Koltuk altında veya memede elen gelen şişlikler, bezeler, yumrular,
  • Kanlı akıntı gelmesi meme ucundan,
  • Bir memenin büyümesi, memeler arasındaki boyut farkı,
  • Meme derisinde meydana gelen kızarma, meme ucunda çekilme, ortaya çıkan yaralar ve derinin bozulması belirtileri meme kanseri belirtilerindendir.


Diğer tüm hastalıklardan korunma yolları ile meme kanserinden korunma yolları aynıdır. Sigara, alkol, gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, mümkün olduğunca bağışıklık sistemini baskılayan stresten uzak durabilmek, sağlıklı ve işlenmemiş taze gıdalar ile beslenmek ve düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak. Pek çok hastalıktan bunlara dikkat edildiği taktirde uzak durulabilir. Ayrıca meme kanserine özgü olarak meme kanseri riskini azaltan durumlar, 30 yaşından önce doğum yapmak ve olabildiğince uzun süre emzirmektir. Fakat, tüm bunlara rağmen kansere yakalanma riski, aile genetiği ve çevre faktöründen dolayı da bulunuyor.

Meme kanseri için evde kendinizi muayene edip, belirtileri ciddiye alırsanız, korunmak için gerekli önlemleri alırsanız vakit kaybetmeden doktora başvurduğunuz takdirde korkmak yersizdir. Tedavi edilebilen bir hastalıktır meme kanseri. Bunun için kişilerin görevi, gerekli önlemleri almaktır. Erken tanı ve tedavi meme kanserinde hayat kurtarır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>