Meme kanseri belirtileri nedir

breast-cancer-awareness-month-1-537x402

Meme kanseri belirtileri nedir? Meme kanserinden korunmak için neler yapılmalıdır? Meme kanseri, kanserleşen hücrelerinin oluşturduğu bir hastalıktır. Tedavi edilmedi takdirde ölüm ile sonuçlana bilen kötü bir tablo oluşturulabilmektedir. Bu yüzdenta meme kanseri taramları aksatılmamalı ve belirtiler ciddiye alınarak, vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Meme kanseri kendi arasında birkaç türe ayrılmaktadır.Meme kanseri türlerinin genel ortak belirtileri ise şöyledir;

  • Memede veya koltuk altında ele gelen yumrular, bezeler, şişlikler,
  • Meme ucundan gelen kanlı akıntı,
  • Memeler arası boyut farkları, bir memenin büyümesi.
  • Meme derisinde meydana gelen derinin bozulması, kızarması, ortaya çıkan yaralar, meme ucunda çekilme, meme kanseri belirtileri arasında yer alır.

Meme kanserinde korunma yolları ise, diğer tüm hastalıklardan korunma yolları ile aynıdır. Düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak, sigara, alkol, gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, sağlıklı ve işlenmemiş taze gıdalar ile beslenmek ve mümkün olduğunca bağışıklık sistemini baskılayan stresten uzak durabilmek. Bunlara dikkat edilebildiği takdirde pek çok hastalıktan uzak durulabilir. Ayrıca meme kanserine özgü olarak 30 yaşından önce doğum yapmak ve olabildiğince uzun süre emzirmek meme kanseri riskini azaltan durumlardandır.Fakat, tüm bunlara rağmen, çevre faktörü ve aile genetiği nedeni ile kansere yakalanma riski bulunuyor.

Meme kanserinden korunmak için gerekli önlemleri alıp, evde kendinizi muayene edip, belirtileri ciddiye alıp, vakit kaybetmeden doktora başvurduğunuz takdirde, meme kanserinden korkmak yersizdir. Meme kanseri tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun için ise gerekli önlemleri almak, kişilerin görevidir. Meme kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>