Meme kanseri evreleri

meme-kanseri-ankara (3)

Meme kanseri ameliyatı çoğu zaman cerrahi beceri ve gelişen anestezi teknikleri sayesinde hastanede 1 gün yatış gerektiren bir durum haline gelmiş, bazı durumlarda yapılacak cerrahiye göre günü birlik bir tedavi bile olabilir. Meme kaybı olmadan kanserli dokudan onkoplastik cerrahideki gelişmelerle kurtarılabilmektedir.

Meme eskisinden daha iyi bir görünüme kavuşması ve eğer hasta isterse diğer memesine de benzer estetik işlemler uygulanarak daha iyi bir görünüm ve simetri sağlanması onkoplastik cerrahi ile yapılmaktadır. Genellikle ilk tedavi cerrahi tedavidir meme kanserinde. Ancak ileri evre kanserlerde kemoterapi (neadjuvan kemoterapi) verildikten sonra cerrahi tedavi yapılmaktadır.

BRCA 1 ve 2 gen pozitifliğinde koruyucu subkutan mastektomi ve silikon protez uygulaması gibi tedavilerm meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda uygulanabilir. Kemoterapi uygulaması ve buna bağlı saç dökülmesi hastalara meme kanseri tedavisinde en çok rahatsızlık veren durumdur. Kemoterapide kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak saç dökülmesi ortaya çıkar. Seçilecek kemoterapotik ilaçların değiştirlmesi ile oluşan saç dökülmesi bazen engellenebilir. Kalıcı bir durum değildir saç dökülmesi. Bu konuda sorun yaşanmaz ve saç kemoterapi bitiminde yeniden çıkar.

Genelde ayaktan uygulanan bir tedavidir kemoterapi. Hastaya ayaktan kemoterapi ünitelerinde kemoterapotik ajanlardan hazırlanan serum birkaç saat içinde uygulanır. Kemoterapatik ajanlara bağlı yan etkiler görüldüğünde genelde hastaneye yatış olmaktadır. Hastaların bu süreçte tedavilerine olan inançlarını kaybetmemeleri, morallerini güçlü tutmaları ve sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>