Meme kanseri görülme sıklığı

pink-ribbon_3054334b

Zararlı alışkanlıklar ve stresten uzak durmak, düzenli olarak spor yapmak ve sağlıklı beslenmek meme kanserinden korunmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerdir. Sizi sadece meme kanserinden değil, pek çok hastalıktan koruyacaktır bu dört önemli nokta. Yakalandığınız takdirde de çok daha kısa sürede iyileşme şansınız olacaktır vücut direnciniz arttığı için.

Meme kanseri görülme sıklığı modern hayatın bir sonucu olarak kadınların geç yaşta çocuk doğurması/doğurmaması ve emzirmenin kısa süreli veya hiç olmaması, ailesel faktörler ve endüstiriyel ürünlerden kaynaklı kanserojen maddelerin etrafımızı sarması sonucu her geçen gün artmaktadır. Buna rağmen ihtimalleri en aza indirmek için beden sağlığınıza önem vermelisiniz. Mutlaka kansere yakalanacaklardır ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar ya da diğer kanser türleri öyküsü olanlar diye bir kaide bulunmamaktadır.

Fakat artmış kanser riski gurubu içerisinde yer almaktadırlar kanser öyküsü olmayanlara nazaran. Çok daha temkinli olmalı ve düzenli olarak doktor kontrollerinizi yaptırmalısınız eğer ailenizde kanser öyküsü var ise, özellikle de o kanser türüne yönelik (diğer kanser türlerinde ve meme kanserinde)belirtileri dikkate almak gerekir. Hastalığı yenme yüzdesi eğer kanser ne kadar erken teşhis edilirse o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden ufacık bir soru oluştuğunda bile aklınızda, çekinmeden, vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.


Meme kanserinin sadece menopoza giren kadınlarda değil, erkeklerde ve daha erken yaşlarda da görülebildiği unutulmamalıdır. Klinik kontroller ve evde yapılan kendi kendine meme muayeneler bu sebeple ihmal edilmemelidir. Tüm dünyada her yıl sivil toplum kurululşları bu farkındalığı yaratmak istiyor ve meme kanseri farkındalık günleri ve etkinlikleri düzenliyorlar. Ünlü isimler, sanatçılar ve devletler meme kanseri farkındalık etkinliklerine sık sık destek olmaktadırlar.Yenilebilen bir hastalıktır meme kanseri. Korkulmamalıdır bu yüzden. Belirtileri dikkate alarak sadece akit kaybetmeden uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Düşünmeyin sizin başınıza gelemeyeceğini. Herkes için risk mevcuttur. Bu sebeple de belirtileri dikkate alarak önlemlerinizi almalısınız. Unutmayınız, hayat kurtarır erken tanı ve tedavi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>