Meme kanseri nasıl tedavi olur?

breast-cancer-health-1

Meme kanseri nasıl tedavi olur? Kontrolsüz çoğalan ve bulunduğu organın ve yayıldığı organın işlevini bozan malign karakterde hücreler tarafından meme kanseri oluşturulur. Kötü huylu hücreler olarak da bilinir toplumda. Tedavi edilmediği takdirde, ölüm ile sonuçlanabilecek ciddi bir hastalıktır meme kanseri.

Tedavi süreci ve uygulanan tedavi yöntemlerinin başarıya ulaşması hastalık ne kadar ilerlerse ne yazık ki azalmaktadır. Cerrahi ve klinik tedavi olmak üzere iki ana başlıkta toplanabilir meme kanseri tedavisi. Patoloji sonucuna göre hastalar kemoterapi ve/veya radyoterapik tedavi uygulanırken tedavinin ilk aşamasını cerrahi operasyon oluşturur meme kanserinde. Hasta ile birlikte cerrahi tedavi seçenekleri kararlaştırılır. Şu şekilde cerrahi tedaviler sınıflandırılabilir;

  • Modifiye radikal mastektomi; koltuk altı lenf bezleri alınır ve meme dokusu tamamen alınır,
  • Meme koruyucu Onkoplastik cerrahi; sentinel lenf bezi örneklemesi ile koltuk altı lenf bezi örneklemesi yapılır, kanserli doku memeden güvenli cerrahi sınırlarla alındıktan sonra meme dikleştirmesi yapılır.

Hastalığın evresi ve hastanın tercihine göre cerrahi tedavi yöntemi yapılmaktadır. Modifiye radikal mastektomi yapılan hastalarda meme kanserinden dolayı tedavinin bitimi sonrasında karın kası ve slikon protez gibi vücut dokularından yeni meme yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>