Meme kanseri nedir

pink-ribbon_3054334b

Meme kanseri nedir? Meme kanseri evreleri kaça ayrılır. Kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak bölünmesi ile, bulundukları organın ve yayıldıkları organların görevlerini yapmasına engel olan ve ölümcül seyreden bir hastalıktır. Hastalığa yol açan kontrolsüz çoğalan ve fonksiyon görmeyen bu hücreler halk tarafındankötü huylu hücreler olarak bilinirler. Meme kanseri de, tariflenen bu olayların meme dokusunda yer alması sonucu ortaya çıkan kanser türüdür.

Meme kanseri, tüm dünyada en sık karşılan kanser türleri arasında görülür. Bunun yanı sıra, meme dokusu vucudun yüzeyel yapısında yer aldığı için, meme kanserinin belirtileri, dışarıdan da fark edilebilmektedir. Bu sebeple de meme kanseri, erken evrelerde fark edilerek, tamamen tedavi edilebilen kanser türleri arasında yer almaktadır. Hastalığın iyileşebilmesi için erken tanı oldukça önemlidir.

Meme kanseri anatomik olarak evrelere ayrılmıştır; NCCN 2014 klavuzuna göre; stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, satge 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4 olarak sınıflandırılır. Hastalığın evresi ne kadar düşükse tedavinin başarısı o kadar yüksek olmaktadır. 4. evre kanserde ise, kanser artık diğer organlara da yayılarak, hızla ilerleyen bir tablo çizmektedir. Fakat yine de bilinmelidir ki, 4. evre kanserde de onkolojik tedavi seçenekleri vardır.

Tedavi süresi biraz daha uzun ve hastayı daha fazla yoracak boyuttadır.   Meme kanseri, erken evrelerde çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat tedavinin başarılı olması için, erken tanı büyük önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>