Meme kanseri risk faktörleri

meme-kanseri-ankara (2)

Risk faktörleri meme kanserinde. Kadınlık (ostrojen hormonu) hormonuna olan maruziyet meme kanseri risk faktörlerinin temelini oluşturur. Ostrojen bağımlı risk faktörleri bu nedenle şu şekilde sıralanabilir;

  • Adeti erken görmek,
  • Menopoza geç girmek,
  • Emzirmemek ve/veya çocuk doğurmamak,
  • Hormon tedavisini ostrojen hormonu içerek görmek,
  • 30 yaşından sonra ilk çocuğunu doğurmak.

 

Kişinin bireysel meme kanseri riskini ailede meme kanseri olması arttırmaktadır. Bireysel meme kanseri riskini özellikle 50 yaşından önce meme kanserine yakalanan birinci derece akrabaların olması arttırmaktadır.

Meme kanserinin %55 i Türkiye’de 40-49 yaş grubunda, % 45 i ise 50-69 yaş grubunda görülmektedir. Meme kanseri Türkiye’de menopoz öncesi %41, menopoz sonrası % 55 oranında görülmektedir. Meme kanseri ayrıca, erkeklerde hatta çok daha erken yaşlardaki kadınlarda da görülebilir.

Başarılı kanser tedavisi için en önemli faktör meme kanseri ile ilgili yapılan çalışmalarda erken tanıdır. Meme kanseri farkındalığının yaygınlaştırılması ise erken tanı içinse en belirleyici olan konudur. Tüm dünyada her yıl bu nedenle bir çok sivil toplum kuruluşu farkındalık haftaları düzenliyorlar. Bu etkinliklere ülkemizde, sanatçılar ve ünlüler tarafından destek veriliyor. Meme kanserinin belirtilerinin erken fark edilebileceği seminerleri ile birlikte, bir taraftan da evde yapılabilecek muayeneler ve kanserden korunma yolları anlatılıyor. Meme kanserinin erken teşhisinde en önemli faktörlerden birisi kendi kendine meme muayenesidir.

Evde muayene aşamaları şu şekildedir meme kanseri için;

  • Öncelikle dairesel hareketlerle memenizi kontrol etmeniz için bir kolunuzu ensenizin arkasına koyun, diğer elinizle aynı şeyi koltuk altından yapın. Ele gelen bir yumru ya da şişlik olup olmadığına bakmalısınız. Daha sonrasında aynı işlemi, diğer kolunuzu kaldırarak, diğer memeniz içinde yapınız.
  • Sonrasında, deride değişim, herhangi bir yara, renk değişimi, şişlik, boyut farkı olup olmadığına bakmalısınız. Daha rahat bir görüş açısı için bu muayeneleri ayna karşısında yapabilirsiniz.
  • Meme ucundan kanlı sıvı gelip gelmediğine son olarak bakmalısınız.

Meme kanserinde erken tanı imkanını evde yapacağınız ve birkaç dakikanızı alacak düzenli muayeneler ile bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>