Meme kanseri tedavileri

meme-kanseri-ankara (9)

Meme dokusu ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması (modifiye radikal mastektomi), segmental (kısmi) mastektomi ve sentinel lenf nodu biyopsisi/aksiler diseksiyon, benim ekibimin önerisi olan onkoplastik cerrahi ve sentinel lenf nodu (koltuk altı lenf bezi örneklemesi) biyopsisi cerrahi tedavi yöntemleri arasındadır.

Meme kaybının aksine meme dokusu estetik olarak küçültülerek dikleştirilmekte ve eski görünümünden çok daha iyi bir görünüme kavuşması Onkoplastik cerrahide yapılır. Hastalar sağlık memesine de çoğu zaman aynı işlemin yapılmasını talep etmektedirler. Subkutan mastektomi ve silikon protez uygulaması bazı kanserlerde ve kanser öncesi oluşumlarda çok başarılı olmaktadır. Meme kanserinin tedavisi bu cerrahi tedavilerin hepsinde başarıyla yapılmakta ve diğer organlara yayılması engellenmektedir. Kanser, düzensiz çoğalan hücrelerin neden olduğu ve görevini yerine getiremeyen bir hastalık olduğu için yayılma (metastaz) yaparak diğer organlara da sıçrama riski bulundurur. Kanser vakalarında uygun cerrahi tedavi ve gerektiğinde radyoterapi ve/veya kemoterapi bu yüzden zaman kaybedilmeden yapılmalıdır.

Yaklaşık olarak 100.000 kadından 38’inde ülkemizde meme kanseri geliştirmektedir. Her geçen yıl maalesef ki bu sayı artmaktadır. Düzensiz beslenme ve spor yapmamak, kanserojen maddelerle temas, stres, alkol ve sigara başta olmak üzere pek çok faktör bunun nedenidir. Meme kanseri 40 – 50 yaş ve üzeri kadınlarda görüldüğü meme kanseri ile en yaygın, yanlış bilinen kanıdır. Emziren kadınlarda, genç yaşlarda ve hamilelerde hatta erkeklerde meme kanseri gelişebilir. Meme kanserinin sıklıkla görüldüğü yaş her ne kadar 50 yaş ve üstü olsa bile her cinsiyet ve yaşta görülebilir. Meme kanseri için bu sebeple sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmeli ve düzenli muayeneler yaptırılmalıdır.


Meme kanseri için evinizde kendi kendinize yapabileceğiniz kontroller dışında yıllık muayeneler de bulunmaktadır. Meme kanserinde erken tanı, ayda bir ayna karşısında yapacağınız muayenelerle mümkündür. Ayna karşısına geçtiğinizde, her meme için, kolunuzu yukarı doğru kaldırarak, diğer elinizle memenizi ve koltuk altınızı kontrol etmelisiniz dairesel hareketlerle. Vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidip, klinik muayene yaptırmanız gereken durum, meme de şekil bozukluğu, elinize gelen bir yumru, içe çöküş, yara ve sertlik durumudur. Meme kanserinin belirtisi kanlı meme başı akıntısı olabilir. Genelde memede ağrı kanser belirtisi değildir. Genelde fibrokistik memelerde kadınların menstural dönemlerind meme ağrısı belirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>