Meme kanserinde erken teşhis

meme-kanseri-ankara (9)

Meme kanserinin erken teşhis edilerek tedaviye başlanması meme kanseri ile ilgili yapılan çalışmalarda hastalığın yenilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden aynı tarihlerde tüm dünyada meme kanseri farkındalık günleri düzenlenmektedir.

Bunun amacı evde kendilerini muayene etmeleri, kadınların meme kanseri açısından bilinçlendirilmelerini sağlamaktır. Kadınlar tarafından erken evelerde fark edilen meme kanserlerinde tedaviye vakit kaybedilmeden başlanılmaktadır bu sayede erken tanı koyularak. Meme kanserinden kaynaklı ölüm oranı tablosu bu sayede, her geçen yıl aşağıya çekilmek istenmektedir.

Amerika’da tanı konulan kanser türleri arasında ilk sırayı meme kanseri alıyor. Bu tablo ülkemiz için de maalesef pek farklı değil. Yılda 100000 kadından 38’inde meme kanseri gelişmektedir Türkiye’de. Kadınlarda gelişen kanserlerde bu meme kanserini açık ara birinci yapmaktadır. Ne kadar geç fark edilirse meme kanseri o kadar ölümcül olmaktadır. Fakat korkulması gereken bir hastalık değildir meme kanseri. Geç tanı konulmuş ve tedaviye geç başlanıldığı için, yayılmış olması meme kanserinde tek korkulması gereken noktadır. Kanser gelişimi sırasında bazı gözle görülür anormallikler ve muayene bulguları veren memedir. Bu önemli rol oynamaktadır teşhis için. Kendi arasında da bir kaç türe ayrılmaktadır meme kanseri. Evreleri, gelişim hızı farklılık gösterebilir. Belirtiler her türde erken evrelerde ortaya çıkmayabilir.

30 yaşından itibaren her yıl yapılması gereken klinik muayeneler dışında evde yapılan muayene de bu sebeple aksatılmamalıdır. Eğer ailenizde erken erken yaşta adet görmüş, geç menapoz girmiş, meme kanseri öyküsü varsa, hiç çocuk doğurmamış ve emzirmemişseniz riskiniz vardır. Kendinizi ve çevrenizdekileri bilinçlendirerek meme kanserinden korunabilirsiniz. Meme kanseri riskinizi azaltmak için obeziteden kurtulmak, çocuklarınızı uzun süre emzirmek, sigara içmemek ve düzenli spor yapmak gibi kolaylıkla uygulanabilecek tedbirler alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>