Meme kanserinde genetik faktör

breast-cancer-awareness-month-1-537x402

Meme kanserinde genetik faktör – Erken tanı ve tedavinin, meme kanseri için yapılan araştırmalarda ve uygulanan tedavilerde ortaya çıkan tabloda hastalığın seyri ve iyileştirilmesi açısından büyük önem taşıdığı ortaya konulmuştur.

Kanser olma riski eğer ailenizde meme kanseri öyküsü varsa ve hatta özellikle birinci derece yakınlarınızda kanser teşhisi varsa oldukça artmaktadır. Bu sebeple meme kanseri için risk gurubundakiler başta olmak üzere, 25 yaşın üzerindeki her kadın muayenelerini aksatmadan yaptırmalıdır.

Meme kanserinde elbette aile faktörü olması büyük bir risk teşkil etmektedir. Fakat risk aile öyküsü olmasa bile herkes için mevcuttur. Ülkemizde son yirmi yılda meme kanseri görülme oranı 2 kat arttı. Meme kanseri ölümleri ise dünyada %10 arttı. Ülkemizde diğer kanser türlerinin ¼’ünü meme kanseri teşhisi oluşturmakta. Yani kayıtlarda her yüz kanser tanısının yirmi beşi meme kanseri olarak yerini alıyor. Bu oran maalesef ki her geçen yıl artmaya devam ediyor. Amerika’da en sık rastlanılan kanser türü meme kanseri olarak yer alıyor. Bu sebeple tüm dünyada Amerika başta olmak üzere meme kanseri farkındalık günleri düzenleniyor. Meme kanseri belirtilerini, evde bir iki dakikanızı alacak muayeneler sayesinde fark etme şansı bulunuyor.

Öncelikle bir elinizi ensenize koyarak, kolunuzda 90 derecelik bir açı oluşturuyorsunuz evde yapılan       meme muayenesinde. koltuk altından başlayarak tüm memenizi diğer elinizle hafif bastırarak dairesel hareketlerle kontrol ediyorsunuz. Herhangi bir şişlik, yumru elinize geliyorsa yerini işaretleye bilirsiniz. Doktora gittiğinizde bu sayede yerini kolaylıkla gösterebilirsiniz. Ayna karşısında kendinizi iyice inceleyerek, herhangi bir lezyonun olup olmadığını elle muayeneniz bittikten sonra kontrol etmelisiniz. Portakal kabuğu görüntüsü gibi görüntüsel bozukluklar, memeler arası ciddi boyut farkı, içe çökme olup olmadığından emin olmalısınız. Meme uçlarından sıktığınız zaman sıvı gelip gelmediğini son olarak kontrol etmelisiniz.Risk grubunda kanlı akıntılar yer aldığı için, hemen doktorunuza danışmalısınız böyle bir tablo ile karşılaşırsanız. Ayrıntılı bilgi için konuyla ilgili youtube kanalımızdan videoları izleye bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>