Meme kanserinden korunma tüyoları

breastcancer

Meme kanserinden korunma tüyoları – Son yıllarda, farkındalık yaratmak için meme kanseri üzerine onlarca etkinlik düzenleniyor. Her geçen yıl artan görülme oranı ile ciddi tehlike arz eden meme kanseri, tüm dünyada en sık görülen kanser çeşitlerinden birisidir.

Geniş kitlelere meme kanseri tanısında erken tanı ve tedavinin hayati önem taşıdığını yaymak isteyen sivil toplum örgütleri ve devlet yönetimleri bu konunun önemini vurgulamak için çalışmalarına devam ediyorlar. Erken tanı ve tedavi ile korkulmaması gereken bir hastalıktır meme kanseri. Tüm hastalıklarda ve kanser türlerinde olduğu gibi hastalığın tedavisi geç müdahalelerde çok etkili olamayabilmektedir. Evinizde yapacağınız muayeneler ile meme kanseri erken evre tanısı için hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Meme dokunuzu bunun için iyi tanımanız gerekmektedir. Bunun için kendinize bir defter alarak not tutabilirsiniz eğer aklınızda tutamıyorsanız. Notlarınızı karşılaştırabilirsiniz böylece her muayenenizin ardından. Evde yapacağınız muayene için meme kanserinden korunma tüyoları;

  • Sabunlu halde bir kolunuzu havaya kaldırıp, diğer elinizle, koltuk altından başlayarak, tüm memede dairesel hareketler çizerek, elinize herhangi bir yumru, kitle gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz öncelikle banyo yaparken, aynı işlemi daha sonrasında diğer memenizde uygulamalısınız, sabunlu olduğunuz takdirde, dairesel hareketleri çok daha rahat bir şekilde yapabilecek olmanız (banyoda tavsiye edilmesinin nedenidir.)
  • Ayna karşısına geçerek, her iki memeyi de dikkatlice incelemelisiniz, el ile muayene işleminiz bittikten sonra. Herhangi bir anormallik var mı görüntüde? Mutlaka not etmelisiniz renk değişikliği, içe çöküklük, şişlik,yara ve portakal kabuğu görünümünü.
  • Son olarak da dikkat edilmesi gereken konu meme ucundan, kanlı sıvı ya da su gibi şeffaf sıvı gelip gelmemesidir. (doğum dışı süt gelmesi hormonsal sorunları teşkil ettiğinden sakınca teşkil edebilmektedir, bu durumda da doktora başvurmalısınız)

Herhangi bir sorun olup olmadığını beş dakikanızı almayacak evde yapabileceğiniz muayene ile fark edebilirsiniz. Zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gereken durumlar yukarıda bahsettiğimiz durumlardan bir ya da bir kaçının olmasıdır. Riskleri önceden teşhis edebilmeniz için de otuz yaşından itibaren yılda bir kez klinik muayeneye gidebilirsiniz. Erken tanı sayesinde meme kanseri tedavi edilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>