Meme kanserinden korunma yolları

breast-cancer

Ölüm ile sonuçlanabilen kötü bir tabloya neden olan kanser türleri, tüm dünyada son yılların en yaygın hastalığı haline gelmiştir. Kanser tedavisi için erken tanı, bu yüzden büyük rol oynuyor. Nedir kanser? “Kötü huylu” olarak tabir edilen tümörler vücutta doku ve organların yapısal özelliğinden farklı olarak hücrelerin kontrolsüz olarak bölünmesi sonucu ortaya çıkar ki buna kanser denir.

Erken tanı ve tedavi uygulanmazsa ölüm ile sonuçlanabilen bir tablo çizen, son yıllarda en çok dikkat çeken kanser türlerinden birisi meme kanseridir. Son evreye geçilene kadar herhangi bir belirti görülmeyen kanser türleri de olabilir. Fakat, düzenli olarak kendi başınıza yapacağınız muayeneler erken tanı şansınızı yükseltebilir meme kanserinde.

Nedir kanser sorusuna cevap bulduktan sonra, büyük önem taşıyan konu kanserden korunma yollarının araştırılması ve uygulanmasıdır. Gelişecek kanserden erkenden haberdar olmak için, ayna karşısında yapacağınız muayene ile evde kendi meme dokunuzu tanıyabilirsiniz. Ayna karşısına geçerek sağ elinizle sol memenizi ve koltuk altınızı, sol elinizle de sağ memenizi ve koltuk altınızı ayda bir kere banyo öncesi veya sonrası kontrol etmelisiniz. Vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gereken durumlar, portakal kabuğu görüntüsü gibi, doğal olmayan bir şey fark etmeniz, elinize bir kitle gelmesi durumu, meme başından kanlı akıntı, yara, kızarıklık, yeni ortaya çıkmış boyut farkı ve kollarınızı kaldırdığınızda memede şekil bozulması durumlarıdır. 50 yaşından küçüklerde ve erkeklerde meme kanserinin gelişmeyeceği meme kanseri ile ilgi bilinen en yaygın yanlış kanıdır. Meme kanseri, erkeklerde görülebileceği gibi gençlerde de görülür. Bu yüzden meme kanseri farkındalığına sahip olması gereken kadınlar 25 yaş üzerinde olanlardır.


Bazı hastalıklar, meme kanseri ve tüm kanserlerden uzak durmak için alabileceğiniz önlemler bulunuyor. Risk faktörünü minimuma indirmek için bu önlemleri alabilirsiniz. Rutin kontrolleri aksatmamak, sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak, alkol ve sigara kullanmamak, stresten uzak durmak gibi önlemler alabilirsiniz. Kanser öyküsü eğer ailenizde varsa, sizin için yapılacak olan kanser taramaları ve taramaların hangi yaşta başlayacağı ile ilgili bilgi edinmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>