Meme kanserinden korunmak için ne yapmalı?

breast-cancer

Tüm dünyada görülme oranı en yüksek kanser tiplerinden birisi meme kanseridir. Kadınlarda görülen kanser türleri arasında en sık görülen kanser Türkiye’de sağlık bakanlığı verilerine göre meme kanseridir. Türkiye’de meme kanseri olan kadın sayısı 100.000’de 38 dir.

Türkiye’de kadınlarda görülen kanser türlerinin yaklaşık %40’nı meme kanseri oluşturmaktadır. Meme kanseri, bu oranlardan da anlaşılacağı gibi ciddi bir sağlık problemidir. Bu nedenle de her yıl tüm dünyada meme kanserine dikkat çekmek için etkinlikler düzenlenmektedir. Kadınlarda farkındalık yaratılmak istenen bu etkinlikler ünlülerin ve hükümetlerin destekleri ile gerçekleştirilir. Erken tanı ve tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi kanser vakalarında da hayat kurtarabilmektedir.

Çoğu zaman bir belirti göstermez meme kanseri. Fakat, kendi kendine meme muayenesi ile ve meme kanseri farkındalığınızı arttırarak meme kanseri erken teşhis edilebilmektedir. Düzenli olarak doktor muayenesinden geçmesi gereken zaman 30 yaşından itibaren yılda bir kezdir. Meme kanseri riskini Geç doğum (30 yaştan sonra) erken adet görme, aile öyküsü, geç menopoza girme, alkol ve sigara kullanımı arttırmaktadır. İyileşme oranı erken evrelerde fark edilen meme kanserinde oldukça yüksektir. Kanserin tam anlamıyla bir kesin tedavi yönteminin bulunmadığının bilinmesi gerekir. Büyük oranda hastalara fayda sağlayan genel olarak uygulanan tedavi yöntemleridir. Hastanın morali, tüm kanser vakalarında iyileşme sürecini ciddi oranda etkilemektedir. Hastaya yardımcı olmayan ve doğru olmayan şey hastalığı ölümcül olarak nitelendirmektir. Yüksek moral, erken teşhis ve doğru tedavi kanseri yenmek için pek tabi mümkün olmaktadır.

Diğer kanserlerden ve meme kanserinden korunmak için sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak, düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Tüm hastalık riskleri bu kurallara uyulduğu takdirde en aza indirilmektedir. Muayenelerinizi düzenli olarak yapıp / yaptırdığınız, bireysel olarak almanız gereken önlemleri aldığınız takdirde kanserden korkmak için bir nedeniniz kalmayacaktır. İyileştirilebilen kanserler erken fark edilenlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>