Meme kanserinin anatomik evreleri

meme-kanseri-ankara (8)

Anatomik olarak evrelere ayrılmıştır meme kanseri. stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, satge 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4 olarak NCCN 2014 klavuzuna göre sınıflandırılır. Tedavinin başarısı hastalığın evresi ne kadar düşükse o kadar yüksek olmaktadır.

Tedavinin ilk aşamasını erken evre kanserlerde cerrahi oluşturmaktadır. Gerektiğinde kemoterapi ve radyoterapi hastanın evresine göre tedaviye eklenmektedir. Neadjuvan (ameliyat öncesi tedavi) kemoterapileri ileri evre kanserlerde hastalığın evresi geriletildikten sonra ameliyat edilmektedir. Onkoplastik cerahi ile meme koruyucu tedavi yapılabilmekte ve estetik cerrahi tekniklerle meme dokusu dikleştirilerek eskisinden dah iyi görünür hale getirlmeesi özellikle erken evre kanserlerde yapılmaktadır.

Hastalık meme kanserinin 4. evresinde ne yazık ki vücudun diğer organlarına yayılmış olup tedaviye iyi cevap vermez. doktorlar Bu riskli tablo ile karşılaşmamak için yine de özellikle 25 yaş üzeri kadınları, meme kanseri belirtileri ile ilgili olarak farkında olmalarını hedeflemektedir. Pek çok ülkede birinci sırada yer alan meme kanseri, tüm dünyada en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Tüm dünyada bu sebeple meme kanseri farkındalık günleri düzenleniyor.

25 yaşından itibaren her kadın meme muayenesi yapması meme kanseri belirtilerini fark edebilmek için gerekmektedir. Her ay düzenli olarak evde kendi kendine meme muayenesi yapılması ve 25 yaşından itibaren yıllık klinik muayene meme kanseri için çok önemlidir. Sadece 40 yaş üzeri, menapoz sonrası yakalanılan bir hastalık değildir meme kanseri sanıldığı gibi. Erken yaşlarda da görülmektedir. 40 yaşında itibaren yılda bir kez her kadın klinik muayene ve mamografi tetkikini düzenli olarak yaptırmalıdır. Dikkatli olunması gereken ama tedavi edilebilen bir hastalıktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>