Meme kanserinin erken tanısı önemli

Meme dokusunda meydana gelen, kontrolsüzce bölünerek çoğalan kötü huylu hücrelerin neden olduğu bir hastalıktır meme kanseri. Meme kanserinde diğer kanser türlerinde olduğu gibi ölüm riski mevcuttur. Fakat meme kanserinin erken tanısında, hastalığı yenme yüzdesinin de oldukça yüksek olduğu meme kanserini diğer bazı kanser türlerinden ayıran en önemli noktadır.

Tüm dünyada her yıl bu yüzden sivil toplum örgütleri tarafından meme kanseri farkındalık günleri düzenlenmektedir. Bu farkındalık kampanyalarına sanatçılar, ünlüler ve devlet yöntemleri destek vermektedirler.

Meme dokusunun hassas olması nedeni ile fizyolojik olarak belirtileri ile de meme kanseri erken tanı imkanı sunmaktadır. Kendi içerisinde bir kaç farklı türe ayrılmasından dolayı meme kanseri, belirtilerinin sırasında değişiklik gösterebilmektedir. Meme kanseri belirtileri arasında yer alan ortak bulgular ise yine de aşağıdaki gibidir.

  • Kol altında ve memede ele gelen geçmeyen yumrular, ağrısız şişikler,
  • Son dönemlerde ortaya çıkmış memeler arasındaki boyut farklılıkları,
  • Meme başından gelen kanlı akıntı,
  • Renk değişiklikleri, kabarıklar, çökmeler ve yaralar gibi deride ortaya çıkan lezyonlar,
  • Memelerde içe çökme veya portakal kabuğu görüntüsü.

Vakit kaybetmeden konusunda uzman bir doktora danışılmanız gereken durumlar yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden bir ya da birkaçının dikkatinizi çekmesidir. Ağrı tek başına bir bulgu değildir meme kanserinde. Genelde fibrokistik hastalıkta menstural dönemden kaynaklı hormonal değişimler memede oluşan ağrıya neden olur. Fakat başka hastalıklar için sorun teşkil edebilir bu bulgular, bu yüzden memede ağrı hissettiğinizde de herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için, doktorunuza başvurmalısınız.

İyileşme yüzdesi oldukça yüksek olan meme kanseri korkulması gereken bir hastalık değildir, ancak erken tanı konulup, doğru tedavi uygulanmalıdır. Ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi bu konuda yapmanız gereken tek şeydir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>