Sigara ve alkolun meme kanserine etkisi

meme-kanseri-ankara (7)

Sigara ve alkolun meme kanserine etkisi – Kronik seyirli ve yaşam süresini kısaltan bir hastalık olarak karşımıza çıkan kanser, bilindiği üzere son yıllarda giderek daha sık görülmektedir. Tüm dünyada özellikle insanlarda sık görülen kanserlerin erken teşhisi ve tedavisi için çalışmalar yapılıyor. Ancak tedavisi bulunmayan bazı kanserler de bulunuyor.

Bu nedenle erken tanı tüm kanser türlerinde tedavi için çok önemlidir. Bir dokunun ya da organın hücrelerinin düzensiz olarak bölünüp çoğalması sonucu gelişen bir hastalıktır kanser. Kontrolsüz olarak büyüyen kanser hücreleri vücudun diğer organlarına da sıçrayabilir. Erken tanı , özellikle son yıllarda kadınlarda görülen kanserlerde ilk sırada yer alan meme kanseri içi de büyük rol oynuyor. Erken tanı aslına bakılırsa tüm kanser türlerinde ve diğer hastalıklarda hayat kurtarabiliyor.

Hastaların kendi meme dokularını tanıması meme kanserinde erken tanı için çok önemlidir. İlk muayene kişi tarafından yapılmaktadır meme kanserinde. Mutlaka bir doktora danışmanız gereken durumlar elle yapılan muayenelerde elinize gelen kitle ya da görsel olarak bir değişiklik olduğunu düşündüğünüz durumlardır. Özellikle 25 yaş üstü her bayanın ayna karşısına geçerek kendini muayene etmesi meme kanserinde erken tanı için çok önemlidir. Mamografi ve klinik meme muayenesi, yılda bir kez ultrason meme kanseri taraması kapsamında yapılan işlemlerdir ve 40 yaşından itibaren süreç başlar. ” Meme kanseri 50 yaş üzeri kadınlarda görülür” ibaresi meme kanseri ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Meme kanseri elli yaş altındaki tüm kadınlarda da görülebilir ancak yaygın olarak 50 yaş üzeri kadınlarda görülür. Hatta sadece kadınlarda değil erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Hormon tedavisi, alkol ve sigara kullanımı, BRCA 1 ve 2, aile öyküsü erken yaşta meme kanseri olmayı etkileyen faktörler arasındadır.

Düzenli spor yapmak, 30 yaşından önce çocuk doğurmak, emzirmek, düzgün beslenme ve düzenli kontrol, sigara ve alkol kullanımını bırakmak meme kanserinden korunmada etkili olan faktörlerdendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>